Ide o stavebnú etapu, ktorá určila dnešný charakter objektu, tzv. adaptácia kaštieľa realizovaná v 50. rokoch 20. storočia. Táto stavebná etapa jednak zabránila hroziacemu zániku kultúrnej pamiatky a zároveň utvorila kaštieľ do takej podoby, v akej ho poznáme dnes.
O adaptácii kaštieľa bolo rozhodnuté v r. 1953. Na základe obhliadok Národného pamiatkového ústavu v Bratislave (jún a júl 1953) bolo konštatované, že „objekt je v dezolátnom stave, avšak stojí za to, aby bola prevedená jeho generálna oprava“. Katastrofálny stav sa neustále zhoršoval v dôsledku neudržiavania a takisto v dôsledku nevhodného využitia. 1. poschodie objektu slúžilo ako sklad obilia, ktoré svojou váhou narúšalo klenby, v ktorých sa tvorili viditeľné trhliny. Táto situácia bola nebezpečná aj z toho dôvodu, že ohrozovala životy nájomníkov bývajúcich na prízemí kaštieľa (40 ľudí). Plánované budúce využitie objektu bolo nasledovné: 1. poschodie malo byť využívané ako divadlo, čitáreň a knižnica, na prízemí mali priestory kaštieľa slúžiť pre Československý zväz mládeže a Sokol, poradňu pre matky a lekársku ambulanciu, v 2. polovici prízemia bol navrhnutý byt domovníka.
S konštatovaním nedostatku projekčných kapacít vtedajšieho STAVOPROJEKTU–R ateliéru bol vypracovaním projektovej dokumentácie v novembri 1953 poverený dipl. architekt Jaroslav Pelan z družstva „TVAR“. Zhotoviteľom bol ustanovený Okresný stavebný podnik v Novom Meste nad Váhom.
Zároveň bol stanovený hrubý odhad prác na cca 1 400 000,- Kčs. Plán „adaptácie“ objektu bol rozvrhnutý do troch fáz: V roku 1953 mal objekt získať novú krytinu, krov a statické zaisťovacie práce. V r. 1954 malo byť upravené
1. poschodie spolu s vybudovaním nového krídla. V r. 1955 malo byť adaptované prízemie spolu s úpravou okolia kaštieľa.
Začiatok prác bol podmienený odstránením obilia z 1. poschodia objektu a Miestny národný výbor Čachtice mal najneskôr do konca r. 1954 postaviť 8 bytových jednotiek pre rodiny, ktoré sa budú musieť z kaštieľa vysťahovať. Ako sa neskôr ukázalo, obidve tieto podmienky boli prekážkou včasného začatia stavebných prác. Ich vysťahovanie a zároveň nedostatok materiálu ako i pracovných síl v 50. rokoch 20. storočia spôsobilo, že obnova nakoniec trvala takmer 7 rokov.